Blog

17 Ocak 2017

Manyetik Uyarım Tedavisi

Transkranial manyetik stimülasyon (TMS) beyinde küçük bölgeleri uyarmak için kullanılan dokulara zarar vermeyen ve girişimsel işlem yapılmayan bir yöntemdir. TMS prosedürü, bir manyetik alan üreteci ile manyetik akım sağlayan levha işlem sırasında tedavi gören kişinin başının yakınında yerleştirilir. Bobin sadece elektromanyetik uyarım yoluyla bobinin altında beynin ön yan bölümlerini uyarmak için elektromanyetik akımlar üretir.

TMS, norolojide bir çok alanda tanısal amaçla kullanılmaktadır. Beyin felci, multipl skleroz, amiyotrofik lateral skleroz, hareket bozuklukları, motor nöron hastalığı ve yaralanma ve yüz ve kafa sinirler ve omuriliğin etkileyen diğer bozukluklardan hasarı değerlendirmek için.

Tedavi macıyla TMS migren ve  tedaviye dirençli majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılmak üzere Amerika ulusal ilaç ve gıda yönetimi tarafından (FDA) onaylanmıştır.

Bugün Klinik kanıtlar TMS nöropatik ağrı  ve tedaviye dirençli majör depresif bozukluk için yararlı olduğunu göstermektedir. Klinik kanıtlar hızlı tekrarlayan TMS uygulamasının şizofreni ve  negatif belirtiler için ve inme sonrası gelişen işlev kayıpları için yararlı olabileceğini göstermektedir.

Kaynak Wikidepia English

 

Prof. Dr. Selçuk Aslan

Psikiyatrist  ve Psikoterapist

Ruhsal Sorunlar ve Tedavileri
4 Comments
 1. Merhaba, TMS tedavisi öncesinde yaptırılması gereken testler var mı? Maliyeti ne kadar? SGK karşılıyor mu yoksa cepten mi vermek durumundayız? Bu sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim.

  • Prof. Dr. Selçuk Aslan 26 Ağustos 2019 at 11:22 Yanıtla

   TMS sgk geri ödeme kapsamında. bazı hastahanelerde var. gazi tıp, hacettepe ve GATA ve Sehir hastanelerinde birçok devlet eğitim hastanesinde var bildiğimiz kadarıyla. özelde yaptırmak zorunda değilsiniz.

 2. Hocam peki afazi ve hemipleji tedavisinde de kullanılıyor mu? Birçok yayın var başarısı olduğuna dair. Herkese uygulanıyor mu? Ne yapabiliriz Ankara dayız. Teşekkürler.

  • Prof. Dr. Selçuk Aslan 13 Eylül 2019 at 17:54 Yanıtla

   afazi ve hemipleji konusunda fizik tedavi ve noroloji doktorlarının yekisi var onlaraa sormak daha uygun olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.