Blog

17 Ocak 2017

Manyetik Uyarım Tedavisi

Transkranial manyetik stimülasyon (TMS) beyinde küçük bölgeleri uyarmak için kullanılan dokulara zarar vermeyen ve girişimsel işlem yapılmayan bir yöntemdir. TMS prosedürü, bir manyetik alan üreteci ile manyetik akım sağlayan levha işlem sırasında tedavi gören kişinin başının yakınında yerleştirilir. Bobin sadece elektromanyetik uyarım yoluyla bobinin altında beynin ön yan bölümlerini uyarmak için elektromanyetik akımlar üretir.

TMS, norolojide bir çok alanda tanısal amaçla kullanılmaktadır. Beyin felci, multipl skleroz, amiyotrofik lateral skleroz, hareket bozuklukları, motor nöron hastalığı ve yaralanma ve yüz ve kafa sinirler ve omuriliğin etkileyen diğer bozukluklardan hasarı değerlendirmek için.

Tedavi macıyla TMS migren ve  tedaviye dirençli majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılmak üzere Amerika ulusal ilaç ve gıda yönetimi tarafından (FDA) onaylanmıştır.

Bugün Klinik kanıtlar TMS nöropatik ağrı  ve tedaviye dirençli majör depresif bozukluk için yararlı olduğunu göstermektedir. Klinik kanıtlar hızlı tekrarlayan TMS uygulamasının şizofreni ve  negatif belirtiler için ve inme sonrası gelişen işlev kayıpları için yararlı olabileceğini göstermektedir.

Kaynak Wikidepia English

 

Prof. Dr. Selçuk Aslan

Psikiyatrist  ve Psikoterapist

Ruhsal Sorunlar ve Tedavileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.